Pracownicze Plany Kapitałowe – co to jest?
PPK- czyli Pracownicze Plany Kapitałowe
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) zostały stworzone z myślą o gromadzeniu na nich środków pieniężnych, które mają być wypłacone po 60-tym roku życia, zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn. Stanowić będą prywatną własność uczestnika. PPK obsługiwać mają fundusze inwestycyjne (TFI), których obecnie jest około 60 na polskim rynku, natomiast wybór funduszu oraz podpisanie umowy w imieniu pracowników będzie zadaniem pracodawcy.
Harmonogram przystąpienia pracodawców do PPK – etapy
Ustawodawca przewidział stopniowe wprowadzenie tego rozwiązania. Począwszy od 01.07.2019 co pół roku nowa grupa przedsiębiorstw (w zależności od rozmiarów firmy) będzie miała obowiązek podpisania umowy o zarządzanie PPK.
Firmy zatrudniające pracowników w liczbie:
250> 1 lipca 2019
50>250 1 stycznia 2020
20>50 1 lipca 2020
>20 1 stycznia 2021
Kiedy pracownik przystąpi do PPK, jak może zrezygnować?
Do programu zostanie zapisany każdy pracownik automatycznie, natomiast zrezygnować z niego będzie można w dowolnym momencie na podstawie deklaracji złożonej u pracodawcy. Rezygnacja taka skutkować będzie jedynie przez okres 4lat, po takim okresie pracownik zostanie ponownie zapisany do PPK, chyba że ponownie złoży rezygnację.
Kto i ile zapłaci?
W ramach PPK na koncie każdego uczestnika programu będą gromadzone środki z trzech źródeł:
Pracownik 2%-4% wynagrodzenia brutto (pobierane z netto)
Pracodawca 1.5%-4%wynagrodzenia brutto
Państwo 250zł (wpłata początkowa) oraz 240zł raz do roku
Z przepisów ustawy wynika że na koncie PPK pracownika może być gromadzona łączna wpłata od 3,5% do 8% wynagrodzenia miesięcznie. Kwoty powyżej minimalnych wartości zostaną ustalone w umowach między pracownikami oraz pracodawcami z funduszami zarządzającymi PPK.
Co pracodawca musi zrobić z PPK?
Każdy pracodawca musi dokonać wyboru funduszu inwestycyjnego oraz podpisać z nim umowę o zarządzaniu środkami pieniężnymi (zgodnie z harmonogramem ) w imieniu i na rzecz swoich pracowników.
Kto nie może przystąpić do PPK?
– Osoby po 70tym roku życia
– Osoby między 55 a 70rokiem życia, chyba że złożyły pisemny wniosek do pracodawcy
– Studenci do 26roku życia pracujący na umowę zlecenie(nie podlegający obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu)
– Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą
